TV Dizileri Eşleri Arası duyguları Nasıl Etkiliyor?


yaprak-dokumu copy.jpg

386 (AİLEAKADEMİSİ/22 Kasım 2012)-Bilim dünyasında yapılan yeni araştırmalar televizyonun aile içi ilişkileri olumsuz etkilediğine dair veriler sunmaya devam ediyor. Albion College?de yapılan yeni bir araştırma, bu alandaki bilgilere yeni bir katkıda bulunuyor. Araştırma, sık televizyon izleyen evlilerin de bekarların da duygusal ilişkilerinin tehlikede olduğunu gösteriyor.

Dr. Jeremy Osborn?un yürüttüğü araştırmada 390 evli çifte, şimdiki duygusal ilişkilerinden memnuniyetleri, ilişkilerindeki sadakatleri, televizyon ekranlarındaki duygusal ilişki sahnelerine olan inançları, bu sahneleri izleme sıklıkları ve eşleriyle ilişkileri hakkında sorular soruldu. Araştırma, televizyondaki duygusal sahnelere çok fazla itibar eden, bu sahneleri çok fazla izleyen kişilerin kendi ilişkilerinden daha az memnun olduğunu gösterdi. Televizyondaki aşk ilişkilerine kendini fazla kaptıran çiftler, daha çok evliliklerinin kendi bireysel özgürlüklerini sınırladığını, kendilerine ayıracakları zamanı daha çok çaldığını düşünüyorlardı. Ayrıca televizyondaki ?mükemmel ilişkiler?e alışan eşler, kendi eşlerini daha az çekici bulduklarını ifade ettiler.

Dr. Jeremy Osborn, ?Bu araştırmada televizyondaki gerçek olmayan duygusal sahnelere inanan kişilerin eşlerine karşı sadakatının zayıfladığını, eşleriyle kıyasladıkları kişileri daha çekici bulduklarını gördüm. Bu makalenin, televizyonun etkisinde kalarak eşlerine bakış açıları değişen bu insanlara içlerinde bulundukları duygusal durumu gösterebileceğini umuyorum. Amerika?da evlilik başarısızlıklarının artış oranı durmuyor. İnsanlar için bu başarısızlığa neden olan duyguların nedenlerini bilmek önemlidir.? dedi.

Mass Comminication and Society dergisinin Ağustos 2012 sayısında yayınlanan makaleye ilişkin haber www.sciencedaily.com sitesinde yayınlandı. Volkan Tekdemir tarafından çevrildi.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim