Kaybetmenin Koruyucu Etkisi


hurdles_finish copy.jpg

387 (AİLE AKADEMİSİ/22 Kasım 2012)- Kazanmak ve kaybetmenin insan üzerindeki etkileri o kadar yoğundur ki, bu etki kişinin beden görünümüne de yansır. Kazananın gözlerindeki gurur ve yüzüne yayılan gülümseme hemen fark edilirken; kaybeden ise yüzündeki hüzün ve mutsuzluğu göstermek istemezcesine başını öne eğer. Peki gelecekteki başarıyı ya da kişinin psikolojik sağlamlığını kazanmak mı yoksa kaybetmek mi daha fazla iyi gösterir. Bir diğer ifadeyle bir kişinin ileride psikolojik bünyesinin sağlamlığı hakkında fikir edinebilmek için kazandığı zamanlardaki davranışlarına mı, yoksa kaybettiğinde neler yaptığına mı bakmak gerekir?

Çocukluk döneminde oynanan oyunlar çocukların kaybetmeye ve kazanmaya karşı ne tür tepkiler verdiklerini anlamak için verimli bir sahadır. Oyun, çocukları kaybetmenin ve kazanmanın sonuçlarıyla yüzleştirerek hayata hazırlar.

Araştırmalar kaybetmenin psikolojik etkilerine karşı hazır olmayan kişilerin başarısızlıklardan çok daha fazla etkilendiklerini gösteriyor. Hatta böylesi kişiler küçük bir başarısızlık karşısında bile çöküntüye uğrayıp depresyona girebiliyorlar.

Buna karşın ?kaybetmenin? ağır sonuçlarını daha önce yaşamış ve bir bakıma ?kaybetmeye hazırlıklı? kişiler zor ve sıkıntılı durumlarla daha iyi baş edebiliyorlar ve mücadele etmekten vazgeçmiyorlar.  Diğer bir ifadeyle ?kaybetmek? çocuk için bir aşı vazifesi görüyor ve kişiyi hayatın ilerleyen safhalarındaki sürprizlerine karşı da hazırlıyor.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim