İyilik Dükkanı


Kitabın Adı: İyilik Dükkanı/150 sh.

Yazarı: Mevlana İdris Zengin

Resimleyen: Dağıstan Çetinkaya

Yayınevi: Yalnız Tiki yay.

Yaş Grubu: 9 yaş ve üstü

Anahtar kavramlar: İyilik

Ama Tema: İyilik yap denize at, okyanusun öbür yanında sahile minik bir iyilik dalgası vursun?

 

Mücahit Gültekin

Mevlana İdris Zengin

Çocuk edebiyatımızın en seçkin yazarlarından birisi olan Mevlana İdris Zengin, 1966 yılında K.Maraş/Andırın?da doğdu. İkindiyazıları, Dergah, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat dergilerinde çalışmalarını yayınladı. Çocuklar için yazdığı kimi masal ve öyküler TV, radyo ve muhtelif gazetelerde yayınlandı. İstanbul Hukuk Fakültesi?ni 1989 yılında bitirdi.

Kuş Renkli Çocukluğum adlı şiir kitabı ile 1987?de Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülünü, Korku Dükkanı isimli kitabı ile 1998?de Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı ödülünü aldı. Yazar çalışmalarına devam ediyor. 

İYİLİK DÜKKANI

Bu kitap bildiğiniz kitaplara benzemiyor. İyilik yapmanın ne kadar iyi bir şey olduğunu filan anlatmıyor. Bu kitapta, pardon bu dükkânda her sayfada (rafta mı demeliydim) bizzat iyiliğin kendisi var. Her sayfasında bir iyilik ve çok ?iyi? çizilmiş resimler var. Çeşit çeşit, renk renk her türden tam 150 iyilik. Üstelik bu iyiliklerin her birini ?çocuklar? yapıyor. Evet, bir çocuğun işlettiği bu iyilik dükkânını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Biz ettik, hem güldük, hem ağladık.  Ama çoğunlukla güldük. Bazen ikisini bir arada yaptık. Biz de şaşırdık, yazar bunu nasıl başardı diye. Sonun da ?vay be ne yazmış adam? dedik.

Dükkânın kapısını yavaşça bir açalım. Bakalım içeride neler var. Unutmadan söyleyelim, iyilikler kitaba ait, etiketleri bize.

Klasik İyilik

?Hava acaip sıcaktı, bir adam çok terliyordu. Adama bir mendil uzattım. Çok sevindi ve ben bir iyilik yaptığımı anladım.?

Üretilmiş İyilik

?Boş boş havaya bakan bir tavşanım vardı. Manavdan bir havuç alıp önüne koydum. Annında gözleri parladı. Benim de??

Pasif İyilik

?Büyük bir balonu şişirmeye çalışan bir arkadaşımın karşısına geçip limon yemedim. Yapabilirdim ama yapmadım.?

Yaratıcı İyilik

?Uyuyamadığım zaman koyun sayarken, çitten atlayan koyunların ayağını yaylı düşünerek onlara iyilik yapıyorum?

Sosyal İyilik

?Botlarım çok çamurlanmıştı. Topluma iyilik olsun diye sildim onları.?

En Büyük İyilik

?Bazı devletlerin bazı topraklara oyuncak bombalar attığını öğrendim ve şok oldum. Şimdi, sabah uyanınca dua ediyorum. O gün dünyada hiçbir çocuk oyuncak bombaları eline alıp ölmesin diye?

Pahalı İyilik

Diyelim ki üç kişi maç yaptık ve çok susadık. Bardak ve sürahi benim elimde ise önce arkadaşlarıma su veriyorum, sonra ben içiyorum. Bunu yaparken kendimi onların yerine koyuyorum.?

Oturduğun Yerden İyilik

?Sabah kahvaltıda kardeşimle yumurta tokuştururken, ona pişmemiş yumurta vererek hainlik yapmıyorum.?

Kurnaz İyilik

?Otobüste, yaşlı amcalara ve teyzelere yer vermemek için uyuyormuş gibi numara yaparak oturan abilere ve ablalara saati soruyorum.?

Kaliteli İyilik

?Bana bir adres soran olursa, giderken canları sıkılmasın diye yolun güzel olanını tarif ediyorum.?

?Doğal? İyilik

?Çok güzel bir çiçek görmüştüm. Ormandaydım, kimse yoktu sincaplardan başka. Koparmadım çiçeği. Güzelliği başkası da görebilsin diye.?

Bunlar da diğer çeşitlerden bazıları

?Doğum günümde bana nefis bir pasta gelmişti. Tam tepesinde harika bir çilek vardı. O çileği kardeşim istedi. Ben de verdim. Vermeyebilirdim ama nasıl olsa onun da doğum günü gelecek ve umarım onun da pastasının üstünde böyle bir şey olacaktı. Ve o isterse ben yine onu da kardeşime verecektim.?

?Babam işini kaybetmişti. Kumbaramı getirip ona teslim ettim.?

?Doksandört yaşında hasta bir nine var mahallemizde. Kolunu bile kıpırdatamadan öylece yatıyor. Bazan gidip onun yüzündeki sinekleri kovalıyorum.?

?Sınıfta bir arkadaşım gülünç bir duruma düşünce dişimi sıkıp gülmemeye çalışıyorum. Eve gidince evde gülüyorum.?

?Mutfakta dağ gibi bulaşık vardı. Annemin gözlerindeki mutsuzluğu görünce gidip vanadan suyu kapattım. Annem suların kesildiğini düşündü ve gezmeye çıktık.?

?Sağ gösterip tekme atan bir arkadaşım bir gün sapanla bir kuşa nişan almıştı. Tam kuşu vuracakken ?aaa yılan geliyor? dedim ve kuşun hayatını kurtardım.?

***

Dükkandaki iyilik çeşitlerinin hepsinin bu kadar olduğunu sanmayın. Her biri bir birinden ?iyi? daha onlarca iyilik var. Çocuklarınızın hem mizah duyguları gelişsin, hem de iyilik yapma yaratıcılıkları artsın istiyorsanız bu dükkan gece gündüz açık. Herkesi bekliyor. Herkesi dediysek, herkesi; 7?den 70?e?

Son sözü dükkanın sahibine bırakalım. Müşterilerini dükkanın girişine astığı tabelada bakın nasıl davet ediyor:

?Anladık, dünya berbat, kötüler çok kötü, ama nedir? Herşeye rağmen, işlediğimiz her şeye, hatta kendimize rağmen iyilik yapamaz mıyız? Yapabiliriz. Yapalım öyleyse ve atalım denize. Buradan minik bir iyilik attığımızda denize, okyanusun öbür yanında minik bir iyilik dalgası vursun sahile??

 www.aileakademisi.org

 

 

 

 

iyilik-dukkani.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim