Adaletsizliğin Çocuklara Anlatılması


Kitabın Adı: Adaletsizliğin Çocuklara Anlatılması, 109 sayfa

Yazarı: Denis Langlois

Resimleyen: Françoise Boudignon

Türkçe?ye Çeviren: Umut Hektor

Yayınevi: Doruk

Yaş Grubu: 9 yaş ve üstü

Anahtar kavramlar: Adalet, Mücadele

Ana Tema: ?Çölde kaybolmuş bir yolcunun yıldızları aradığı gibi sen de her zaman adaleti ara?

 

YAZAR HAKKINDA

Avukat olan Denis Langlois, adalet sistemi ve adalet sisteminin uygulamaları konusunda birçok kitap yazdı. Yazarın bu kitap dışında çocuklar için yazmış olduğu bir eseri daha bulunuyor: ?Politikanın Çocuklara Açıklanması?. Denis Langlois, ?Seznek Davası? adlı kitabıyla İnsan Hakları Yazınsal Ödülü?nü almıştır.

ADALETSİZLİĞİN ÇOCUKLARA ANLATILMASI

 ?Eğer insanlar isteselerdi, yeryüzünde kardeşçe ve mutlu bir yaşam sürebilirlerdi. Fakat insanların kardeşçe yaşamadığını anlamak için çevremize şöyle bir bakmamız yeterlidir. Zenginler ve fakirler var. Fakirler doyuncaya kadar bile yemek yiyemezken zenginler yemekleri çöpe atıyorlar. Ben bunların çocuklara söylenebilecek hoş şeyler olmadığını biliyorum. Fakat insanın çevresindeki yoksulluğa ve adaletsizliğe kayıtsız kalması pek cesurca bir davranış değildir. Sen de herkes gibi bu gezegen üzerinde dünyaya geldiğine göre, dünya üzerinde olup biten her şey seni ilgilendirir: insanların mutluluğu ve sevinçleri kadar, acıları ve üzüntüleri de seni ilgilendirir.?

Bu nedenlerle kitap çocukları adaletsizlik ülkesinde düşündürücü bir gezintiye çıkarıyor. Gezinti yaparken uğrayacağımız duraklar şu şekilde; eşitsizlikler, adalet, polis, işçiler, yabancılar, yaşlılar, engelliler ve özürlüler, konut, savaşlar, erkekler ve kadınlar arasındaki eşitsizlik. Unutmadan söyleyelim, bu ülkede gezinti yapmak için illa ki çocuk olmaya gerek yok, laf aramızda belki de çocuklardan önce büyüklerin uğraması gereken duraklar bunlar.

Şimdi sırayla her bir durağa bir göz atalım ve devamını kitabın okuyucularına bırakalım.

Eşitsizlikler

?Peki şimdilik biraz olsun bir şeylerin değişmesi için okulda, sokakta veya evinde neler yapabilirsin? İlk önce yoksulları saymak ve saydırmak, onları aşağı insanlar olarak görmemek. Yoksul olmak utanılacak bir şey değildir. Sen de okulda bu eşitsizliği gidermeye çalışabilirsin. Onlara yardım etmekten çekinme. İçinde bulundukları durumları diğer arkadaşlarına da anlatmaya çalış. Beraber hareket edin. Ona yararlı olabileceğini düşünüyorsan, bu durumdan öğretmenine söz edebilirsin.

Kullanmadığın veya fazladan olan bir eşyayı ödünç vermekten veya geri almamak üzere vermekten çekinme. Çok fazla haksızlık oluyorsa itiraz et. Bir haksızlık karşısında hiçbir şey söylemeyen ve hiçbir şey yapmayanın bu haksızlığa ortak olduğunu da asla unutma.

Adalet

Yaşamındaki en küçük bir eylemde bile hep adil olmaya dikkat et ve eğer herhangi bir adaletsizliği düzeltebileceksen, uğraşmaktan kaçınma. Bunun seni ilgilendirmediğini söyleme korkaklığını gösterme. İlkokulda, ortaokulda başla.

Bir adaletsizlik olduğunda arkadaşlarına bundan söz etmekten çekinme. Sayınız itiraz etmek için ne kadar fazla olursa adaletsizlik yapanların sizi dinlemeleri o kadar kolaylaşır.

Polis

Bir kişinin tutuklanmasının, onun mutlaka kötü bir şeyler yaptığı anlamına gelmeyeceğini bilmek gerekir.

İşçiler

Bir başka adaletsizlik daha vardır, bu da gelirlerdeki farklılıktır. Çalışıyor olsa da bir insanın bir başkasından elli yüz defa daha fazla kazanması normal değildir. Her işin bir yararı vardır. Bir hastanedeki oda hizmetçisi bir doktor veya cerrah kadar yararlıdır.

İlkokulda, lisede bir süpürgecinin oğluna da tıpkı bir mühendisin oğluna gösterdiğin kadar saygı göstermelisin. Onlarla aynı tarzda arkadaşlık kurmalı ve onların kişisel özelliklerini dikkate almalısın.

Yabancılar

Genel olarak yabancılara karşı çok kötü davranılır. Metroda veya trende yabancıların yanına oturmak istemezler. Çocuklarını onların çocuklarıyla oynamayı yasaklarlar. Bir hırsızlık olduğu zaman hemen yabancıları suçlarlar. İşte buna ırkçılık diyoruz. Bütün gücümüzle bu adaletsizliğe karşı mücadele etmeliyiz. Aşağı veya yukarı ırk yoktur. Bir Cezayirli, bir Malili veya Portekizli bir Fransız?la aynı değerdedir. Bunlar eşittirler.

Yaşlılar

Toplumumuz yaşlı insanlara karşı çoğu zaman adaletsizdir. Bir insanı çalışabildiği sürece limon gibi sıkarlar. Bu insan artık elden ayaktan düştüğü zaman, o artık hiçbir şeye yaramaz ve ıskartaya çıkarılır.

?Buna karşın o yaşlılar genç kuşaklara, yalnızca yaşadıkları deneyimlerden ibaret de olsa, çok şeyler verebilirler.

Savaşlar

Kuşkusuz zengin ülkeler kendi aralarında kapışacak, savaşacak kadar deli değiller. Ama zengin ülkeler tonlarca ve tonlarca silah satmak için küçük ülkeleri kendi aralarında savaşmaya itiyorlar. Kuşkusuz ilkokul, ortaokul veya lisede okuyan senin gibi biri için savaşı yeryüzünden kaldırmak mümkün değil. Ama sen arkadaşlarınla günlük yaşamında her zaman güçlülerin zayıflara karşı haklı çıkamayacakları, onları baskı altına alamayacakları, onları aşağılamayacakları davranışlarda bulunabilirsin.

Başka çözüm yolları olduğu sürece şiddet-kavgaya başvurmamaya özen göstermelisin. Eğer tartıştığın bir insanı hakarete ve tehdide başvurmadan sadece sözcükler aracılığıyla ikna edebileceksen şiddetten kesinlikle kaçınmalısın.

Erkekler ve kadınlar arasında eşitsizlik

Her ikiniz de farklılıklarınıza saygı göstermeyi öğrenmelisiniz. Her ikinizin arasındaki gerçek bir arkadaşlık ancak aranızdaki farklılıklara saygı duymanızla doğabilir.

***

Adaletsizlik ülkesinde yaptığımız gezintinin artık sonuna geldik. Dili oldukça basit, akıcı ve sohbet tadında olan bu kitaptan/gezintiden büyüklerin de öğreneceği çok şey var. Yazarımızın sonuç bölümünde çocuklara ve biz büyüklere vermek istediği son mesaj ise şu şekilde:

?Eğer sana çevrendeki herkesin mutlu ve huzurlu olmadığını göstermek istediysem bunu senin cesaretini kırmak için yapmadım. Kendi kendine şöyle söylemeni özellikle istemiyorum: ?her şey çok kötü, yapılabilecek hiçbir şey yok?. Tam tersine kitabın, seni bu günden itibaren bu adaletsizliklere karşı mücadeleye teşvik etmek gibi bir amacı var. Eğer bu görev sana çok zor geliyorsa, bizimle aynı şeyleri düşünen başka kişilerle birleştiğimiz zaman her şeyin kolaylaştığını, basitleştiğini hatırlamalısın. Siz ne kadar çok olursanız, yolunuz da o kadar kolaylaşacaktır.

Gerçeğin, özgürlüğün ve adaletin mücadele etmeye değer şeyler olduğunu unutma??

untitled-1.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim