Emine Bayır "Çocuk Milleti" kitabını kritik etti.


Kitabın adı: Çocuk Milleti

Yazarı: Rahime Ergüven

Yayınevi: Türkiye Diyanet Vakfı

Yaş grubu: 7+

Ana tema: Çocuk bakışıyla hayatın yorumu

 

Çocuk milleti

Âdem, henüz altı yaşında, tatlımı tatlı, sevimli ve çok zeki bir çocuktur. Anne, babası ve küçük kız kardeşiyle birlikte gayet mutlu ve eğlenceli bir hayat sürmektedir. En iyi dostu mahalleden arkadaşı Melike’dir. Bir de Adem’in deyimiyle “tık kafüllesinde” okuyan ve okulu bitirince doktor olacak abisi Alper’dir. Sonbaharın gelişiyle Âdem’in okula başlama vakti de gelir. Okula başlaması bir sürü yeni bilgi ve deneyimler edinme, yeni kişilerle tanışma demekti. Bunlardan biri ve en önemlisi de Refik’tir. Refik anne ve babasının olmamasının hırçınlığını başkalarından çıkaran ve fakat aslında altın gibi bir kalbi olan, iyi bir çocuktur. Ama ilk tanıştıkları zamanlarda bizim Âdem’e kök söktürmüştür. Âdem ve Melike’yi üzmek için elinden geleni ardına koymamıştır. Fakat Âdem’in annesinin her zamanki iyi niyeti ve nazikliğiyle Refik’e yardım etmesi Refik’le Âdem’in çok iyi dost olmasına kapı açmıştır.

Ailesini çok sever Âdem. Babası ambulans şoförüdür. Annesi, çok tatlı, komik ve bir o kadar da bilgili bir kadındır. Kardeşi ise abisini çok seven, arada bir yaramazlık yapan ama bir şekilde kendini affettirebilen, Âdem’in tabiriyle tatlı bir cadıdır.

Kitapta olaylar birinci ağızdan günlük tarzında anlatılmakta. Belirli bir dizge içerisinde farklı zamanlarda yaşanan komik, ilginç, kimi zaman hüzünlü ve bir o kadar da öğüt verici anılar aktarılmakta. Çocuk dünyasının saflığı, somutluğu, güzelliği ve o dünyanın detayları hakkında anne babalara mesajlar içermekte.

Dilinin yalınlığı, olayların bizdenliği okurken kendi çocukluğunuza sık sık gidip gelmenizi sağlıyor. Kitaptaki anne ve baba modeli çocuk eğitimi konusunda ebeveynlere örnek teşkil ediyor, çocuk eğitimi konusunda değerli ipuçları veriyor. Kitaba renk katacak resimlerin olmaması belki de eserin tek eksik yanı.

Eleştirel düşünme: Kitabın sadece tek bir yerinde geçen "hem de Allah anne babalara çocuklarını çok sevsinler diye sihir yapıyormuş" cümlesindeki sihir yapma eyleminin geçmesi ve bunun yüce yaratıcıya atfedilmesi rahatsız edici bir unsur olsa da örnek olacağı ve kazandıracağı davranışlar düşünüldüğünde tavsiye edilebilir bir eser.

cocuk-milletiacd20b172d42c4e29d2efe81c85f73cf.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim