Hilal ŞAHİN" Kötü Çocuk" kitabını kritik etti.


 Adı Kitap, Soyadı Tehlike: Wattpad

İlk emri ‘’oku’’ olan dine mensup olmamız, okumaya büyük önem vermemizi gerekli kılar. Çocuklarımız okusun isteriz. Maalesef bu samimi niyetimiz bazı tehlikeler ile karşı karşıyadır.

Okumanın ibadet olması, okumanın amacına uygun olması ile mümkündür. İnternet ortamında sayısız zararlı içerik çocuklarımıza sunulmaktadır. Dijital dünyada tehlike cep telefonlarımız kadar bizlere yakındır. Ceplerimizdeki bu kontrolsüz âlemde zararlı birçok uygulama vardır. Bunlardan biri de Wattpad uygulamasıdır.

2006 yılında Kanada'da kurulan ve gençlerin kaleme aldıkları hikayeleri geniş kitlelerle buluşturmak için kullandığı sosyal ağ Wattpad, çocuklarımızın arasında hızla yayılmaktadır. Wattpad'in kurucu Ortağı Allen Lau'nun paylaştığı verilere göre, Wattpad'de 7 milyon Türkçe hikâye bulunmaktadır. Wattpad, kullanıcıların çoğunluğunun 30 yaş altındaki kişilerin oluşturduğu platformdur. Bu platforma dahil olmak e-posta adresi ile kullanıcı adı almak ile mümkün ve hiçbir şekilde yaş ile ilgili bir denetim bulunmamaktadır. Bu denetimsiz sosyal ağ da kullanıcılarına kendi yazdıkları hikayeleri yayınlama, kitap okuma imkânı sunar gibi görünüyor. Ancak Wattpad uygulamasının, okunma rekorları kıran hikâyelerindeki karakterler, çocuklara kötü rol model teşkil edecek davranışlarıyla öne çıkıyor.

Uygulamada hikâye içeriklerine ait bir denetim bulunmamaktadır. Çocuklarımız kitap okumak adı altında sapkın ve kötü örnek teşkil eden davranış ve fikirleri, kendisine kötü örnek olacak olayları, yanlış yaşam tarzlarını öğrenmektedir. Bizler, çocuğumuz kitap okuyor diye düşünürken uygulama aracılığıyla haramlar çocuklarımızın zihnine ekilmektedir. Gayrimeşru ilişkilerin ve madde kullanımının yanı sıra; şiddet ve pornografik içerikler çocuklarımıza yaşam tarzı olarak özendirilmektedir. Bu tür uygulamalar telefonlarımızı şeytanlığın şubesi olarak kullanmaktadır. Kitabın yazarından ve hikayesinden bahsetmek gerekirse;

           Kötü Çocuk kitabı, Ocak 1994’te dünyaya gelen “Büşra Küçük” tarafından kaleme alınmıştır. Büşra Küçük, Kocaeli'de doğmuştur. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi bölümü mezunudur. Liseden mezun olduktan sonra yazmış olduklarını hikâye paylaşım platformu olan Wattpad'de yayınlamıştır. Tam 141 milyon kez okundu. Kısa süre sonra kitap olarak piyasaya sürüldü. Bahsedilmesine gerek var mı bilemiyorum ama bu kitabın filmi bile çekilmiştir

         “Kayla” adında on yedi yaşında bir genç kızın, lise son sınıf ile üniversite çağları arasını konu edinen bir kitaptır. İlk kez gördüğü babasıyla, yabancı bir şehre taşınır. Bu yeni şehirde yaşadığı zorluklar karşısında, hiç beklemediği bir çocuk ile tanışır. Meriç; etrafına ördüğü sağlam duvarlar arasında yaşayan, yalnızlığı seçmiş bir çocuktur. Kayla ile Meriç'in sırlarla dolu hayat ve karanlık dünya diye adlandırılan sözde yaşadıklarını konu edinir. Tüm seriler bu iki genç arasında yaşananları anlatır. Kötü olduğunu iddia eden Meriç’i kurtarması gereken Kayla’dır ve bu çocuklar sadece on yedi yaşında… Anlatılanları yazan gencin dünyaya bakışını mı sorgulayalım yoksa bu kitapları okuyan çocukların karşı karşıya oldukları tehlikeleri mi?

        Kitapta bahsedilen Kayla ve Meriç’in öncelikle aile yapıları oldukça sıkıntılıdır. Bir yanda on yedi yıldır babasını görmeyen kız çocuğumuz; diğer yanda ailesinin yaptığı korkunç şeylere şahit olmasının yanı sıra, annesinin geçirdiği psikolojik travmaları ve bunu sır perdesi olarak saklayıp kendi içine çekilmesini kötülük olarak adlandıran Meriç erkek çocuğumuz... Kayla karakterinin babasına olan tavırları oldukça sıkıntılıdır. Kayla, babasından nefret ediyor. Ne acıdır ki babasına karşı bir intikam hissiyatı ile dolu. Meriç’in ise kimseye güveni olmadığı sık sık kitapta vurgulanıyor. Bu iki genç arasında sözde aşk da oldukça sıkıntılı. Aşırı güvensiz Meriç sıklıkla Kayla’ya şiddet uyguluyor ve buna kitapta romantiklik süsü veriliyor. Aşk, kalplerimizdeki en kıymetli duygularımızdandır. Sadece sakızı yere düşürdüğü için bir kıza psikolojik şiddet uygulamak aşkın “a” harfine bile karşılık gelmez. Tüylerimizi ürperten olaylar bununla da bitmiyor. On yedi yaşındaki bu çocuklar içkili mekanlarda geziyor, haramların içinde boğuluyorlar. Kayla ile Meriç arasındaki ilişki, düştükleri kuyuda sözde karanlıkta, tüm hayatlarını altüst ediyor. Kendi çocuğuna bakmak istemeyen bir baba bile oluyor Meriç bu kitapta. Ve aklımıza gelmeyecek daha birçok kötülükleri sanki normalmiş gibi evlatlarımızın taze zihinlerine sunuyorlar. En acı tarafı da bu kötülükler çocuklarımıza özendiriliyor.

Tehlike saçan bu uygulamaya tüm ailelerin tepki göstermesi gerekiyor. Bilinçli ve uyanık olmak zorundayız. Ahlak dışı davranışlara önce aileler tepki göstermelidir.

Geleceğimiz olan çocuklarımız için ahlaklı ve anlamlı bir hayat yaşamaları için gayretli olmalıyız. Çünkü biz değişirsek toplum değişir.

 

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim