Hümeyra Bektaş "Bu Gelen Köroğlu'dur" kitabını kritik etti.


Kitabın;

Adı: Bu Gelen Köroğlu’dur

Yazarı: Samed Behrengi

Yayınevi: Can

Çeviren: Haşim Hüsrevşahi

Yaş Grubu: 9+

Ana Tema: Mazlumların ve zalimlere karşı özgürlük mücadelesi

Samed Behrengi:

1939 Haziran ayında Tebriz’de doğa yazar çocuk öyküleri ve masalları yazmış, masallarda derlemiş Azerbaycan Türkçesiyle Farsça arasında çeviriler yapmıştır.

İran’ın Azerbaycan kesiminde on bir yıl köy köy dolaşarak öğretmenlik yaparken, bir yandan da Tebriz Üniversitesi’nde gece derslerine girerek İngiliz Dile ve Edebiyatı eğitimini görmüştür.

Halkının toplumsal, ekonomik ve folklorik yapısını halkının içinde yaşayarak incelemiş, bu arada da Azerbaycan ve İran halk edebiyatından derlemeler yapmış, masallar yazmıştır.

Bu Gelen Köroğlu’dur:

Kitap başrolümüz olan Köroğlu’nun babasının başına gelenleri anlatarak başlamaktadır. Babası Ali Kişi Zalim bir han olan Hasan Han tarafından haksızlığa uğratılır ve gözleri kör edilerek ülkeden kovulur. Ali Kişi oğlu Ruşen’i ve iki atı olan Durat ve Kırat’ı da alarak dağlar ovalar gezerek yerleşecek bir yer arar. Ve sonunda dönemeçli dağların arasında bir yer olan Çenli Bel’e yerleşir. Oğlu Ruşen babasına yapılan bu zulmün öfkesiyle ve zalimlere karşı mücadele verme arzusuyla büyür ve yiğit bir delikanlı olur. İşte bu yiğit delikanlı Köroğlu’dur. Köroğlu kendisi gibi, zalimlere karşı direniş göstermek isteyen kişileri etrafında toplar ve Hasan Han gibi kendileri zevk içinde yaşarken halkına hak ettiği hizmeti vermeyenlere karşı mücadele verirler.

Kitapta 4 önemli karakter tiplemesi yer almaktadır. Bunlar Köroğlu, Nigar Hanım, Kel Hamza, Hasan Han.

Köroğlu, mazlumlara karşı merhametli haksızlıklara karşı ise cellat kesilen bir lider. Dertlendi mi sazını alır türküsünü söyler. Başına ne gelirse gelsin davasından vazgeçmez. En zaaf noktası ise babasından yadigar olan, rüzgar hızıyla koşan, güçlü ve savaşçı olan iki atı; Kırat ve Durat. Köroğlu’nun kendisi o zalim ve gaddar paşaları korkutuyorken bir de bu iki attan birinin üzerinde oldu mu tüm yüreklere korku salardı.

Nigar Hanım, Köroğlu’nun eşi ve Çenli Belliler tarafından sevilen sayılan bir hanım. Aynı zamanda grubun birleştirici şahsı. Köroğlu’nun daima teyakkuzda olması için çaba sarf etmek de onun merhametine yenik düşerek yalancılara aldanmasına engel olmaya çalışmaktadır. Nigar Hanım’ın toplumda oluşan ayrılık tehlikesine karşı yaptığı konuşmaya kulak verelim: Çenli Bel’e neden geldiğinizi unuttunuz mu? Biz burayı kanımızla kurduk ve bu ülkede bir tek ezilmiş insan kalmayıncaya kadar da mücadelemize devam edeceğiz. Çenli  Bel’de ki kardeşlik düzeni Bütün ülkede kurulmadıkça bizim birbirimizden ayrılmaya hakkımız yok.

Kel Hamza: Menfaat elde edebilmek ve toplumda birazda olsa itibar kazanabilmek için her şeyi yapabilecek bir sahtekar tiplemesidir. Masalda kendisine Han tarafından Kırat’ı çalma görevi verilmiştir. Köroğlu’nun tüm merhametine rağmen kalbi yumuşamamış ve kötü kalbi aydınlanmamıştır. Zenginlik ve itibar için yaptığı düzenbazlığın sonu hüsran olmuştur.

Hasan Han: Han ve avenesi kendi zevkleri için yaşayan ardı gelmez bir şekilde yiyip için eğlenen gününü gün eden kimselerdir.  Tek arzuları daha güçlü ve daha zengin olmak olan bu kişiler kendilerinden üstün rütbedeki kimselere hem köle gibi hizmet edip yüzlerine karşı sevimli tavırlar sergilerken hem de arkalarından kıskançlık göstermektedirler. Halkı soyup soğana çevirmişler ve hükümleri istedikleri şekilde kesip uygulayarak zulm etmektedirler.

Masal bize kısıtlı bir şekilde de olsa insanlara haksızlık yapanların, itibarını iyi amaçlar için kullanmayanların özelliklerini göstermektedir. Bunun yanı sıra bizlerinde birlik olup bu kötüler ve kötülükler ile mücadele etmemiz gerektiğini görmekteyiz. Aynı zamanda da bu kardeşliğe gelecek zararlara karşı uyanık olmamız gerektiğini hatırlatmaktadır. Zalimler, mazlumlar ve direnenlerin hikayesini bir de Behrengi’den okumanızı tavsiye ederim. Direnen ve daima haksızlığa uğramış kişileri savunan tarafta olmanız temennisiyle iyi okumalar…

9789750718298.png

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim