Seda Öztaş "Küçük Beyaz Uğur Böceği" kitabını kritik etti.


Kitabın Adı: Küçük Beyaz Uğur Böceği

Kitabın Yazarı: Ahmet Şerif İzgören

Yayınevi: Elma Çocuk

Resimleyen: Zeynep Dağgüden

Yaş Grubu:7-9 Yaş

Anahtar Kavramlar:  Başarılı Olmak, Yardımseverlik, Hoşgörülü Olmak, Misafirperver olmak

Ana Tema: Gerçek insanların hayat öyküleri üzerinden çocuklara değerlerimizi öğretmek.

Ahmet Şerif İzgören

1965 yılında İzmir’de doğdu. Çocukluk yılları İzmir, Bursa, Çankırı ve Konya’da geçti. 2004 yılında arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Uğur Böcekleri Programı adlı projeyi başlattı. Türkiye’nin birçok şehrinde projesi kapsamında devlet okullarında, çocuk esirgeme kurumuna bağlı yurtlarda ücretsiz eğitimler verdi. Yazarın yayımlanmış yirmi sekiz kitabı vardır.

Küçük Beyaz Uğur Böceği

Kitabımız altı kısa hikayeden oluşuyor. İlk hikayemiz ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filminin yönetmeni olan Ahmet Uluçay’ın çocukluğuyla başlıyor. Hikayede Ahmet Uluçay’ın çocukluktan itibaren sevdiği işi yapabilmek için yıllarca çabaladığını; etrafındaki insanların yapamayacağını söylemelerine, yönetmenimizin kısıtlı imkanlarına rağmen asla pes etmediğini ve sonunda hedefine geçte olsa ulaşarak çektiği filmle ülkemizi dünyada temsil ettiğini öğreniyoruz.

Kitabın devamında Rasim Pehlivanoğlu’ndan ülkemize faydalı olmayı, Hilal ve Zafer Amca’dan yardımseverliği, Christoph Grosser’ın hikayesi üzerinden ise misafirperver ve hoşgörülü olmayı da öğreniyoruz. Sonunda Ahmet Şerif İzgören kurucusu olduğu ‘Uğur Böcekleri’ derneğinin nasıl kurulduğunu da anlatıyor. Ayrıca derneğin faaliyetlerinden ve bu derneğe nasıl ulaşacağımızdan da bahsediyor.

Kitap içeriği itibariyle ders verici, çocukların değerlerimiz üzerinde düşünmesini sağlayacak nitelikte. Kitabın güzel yanlarından birisi de yazarımızın çocuklara seslenerek maddeler halinde bazı isteklerde bulunması. Örneğin; Ahmet Uluçay’ın hikayesinin sonunda yazarımız çocuklardan ‘basit bir film senaryosu yazmalarını ve bunu çekmelerini istiyor veya başka bir hikayesinin sonunda çocuklardan okudukları bir kitabı hiç tanımadığı birine hediye etmelerini, üzgün bir arkadaşlarını gördüklerinde yanlarına gidip yardım etmelerini söylüyor. Böylece yazarımız değerlerimizin sadece okuyarak öğrenilmesine değil hayata geçirilerek uygulanmasına da katkıda bulunuyor.

Kitabın sade ve anlaşılır bir dilde olması, hikayelerin tıpkı bir masal tadında anlatılması da çocuklar için kitabı da daha da okunur hale getiriyor. Ayrıca çocukların yaşları itibariyle anlayamayacağı kelimelerin detaylı açıklaması da dipnot halinde sayfanın altında bulunuyor. Böylece çocuklarımızın kitabı daha iyi bir şekilde anlaması sağlanıyor.

Kitap kapağıyla, içeriğiyle, renkli çizimleriyle çocuk kitabı gibi gözükse de yetişkinlerin de okuyabileceği bir eser. Kitabı okuduğunuzda ülkemizde hala bir yerlerde değerlerimizi yaşatmaya çalışan insanların var olduğunu; ülkemize katkıda bulunmanın şartlara, vasıflara bağlı olmadığını ve her koşulda ülkemize katkıda bulunmanın, değerlerimizi nesilden nesile aktarmanın önemini biz yetişkinlere de hatırlatıyor.

Eleştirel Düşünce: Çocuğunuzla hikayelerin sonundaki sorular üzerine konuşun ve verilen maddeleri (örneğin; hediyeleşin, yardım edin gibi) mutlaka yapmasını sağlayın veya birlikte yapın. Böylece çocuğunuzla değerler üzerine sadece konuşmakla kalmaz gerçek hayata geçirmesini sağlayarak çocuğunuzda değerlerimizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayalım ki çocuklarımızın davranışları üzerinde etkili olanlar sözlerimiz değil davranışlarımızdır.

kucuk-beyaz-ugur-bocegi7bcef162772118b9594fe1cfd6e39542.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim