Temiz Kitaplar Projesi

Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırabilmenin en etkili yolu onları sevecekleri kitaplarla buluşturabilmektir. Hem sevecekleri hem de onlara faydalı olabilecek kitaplarla.

Aile Akademisi bunun için altı kişiden müteşekkil bir ekip oluşturmuştur. Yazarlarımız ilk etapta Akademi’nin yaklaşık 5 bin kitabın içinden seçtiği 250 kitabın tanıtımları yapmak için çalışmaya başlamıştır.

Bu çalışmada kitaplar üç ana kriter gözetilerek sizlere tanıtılacaktır. Bu kriterler şunlardır:

  1. Kitabın verdiği mesaj, çocuklara kazandırmaya çalıştığı bilgi, beceri ya da davranış nedir?
  2. Kitabın edebi kalitesi ve dili.
  3. Kitabın görsel niteliği, baskı kalitesi, -eğer varsa- resimleme kalitesi vb. unsurlar.

Kitapları tanıtırken kitabın künyesini bütün ayrıntılarıyla sizlere sunuyoruz. Bununla birlikte kitabın “anahtar kavramları” ve “ana teması” hakkında bilgiler veriyoruz. Bu kısa bilgiler kitabı size en genel hatlarıyla tanıtmaya çalışıyor.

Tanıtımda mümkün mertebe kitabı sizlere özetlemeye de çalşıyoruz. Bunun sebebi, anne-baba hem çocuğuna kaliteli bir kitap alabilsin, hem de aldığı hakkında özet de olsa bir bilgiye sahip olabilsin. Çünkü her anne-babanın çocuğuna aldığı kitabı okuma şansı olmayabilir. Okuyamasa bile bu kısa özetten faydalanarak çocuğuna kitap hakkında sorular sorabilsin ve çocuğunun kitaptan ne oranda verim alabildiğini anlayabilsin istiyoruz.

Aile Akademisi olarak tanıttığımız her bir kitabın gerçekten çocuklarımızın kütüphanesinde olması gereken ve onların hayata bakış açılarını zenginleştirecek, onlara doğru düşünme ve davranma alışkanlıkları kazandıracak kitaplar olmasına önem veriyoruz. Bu noktanın çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Çünkü Türkiye’de son yıllarda çocuklara dönük çok fazla kitap yayınlanmaya başladı. Ama yayınlanan kitaplar içinde maalesef, çocuklarımıza bırakın okuma alışkanlığı kazandırmayı, onları okumaktan soğutacak yayınlar bulunuyor. Bazı yayınevleri olaya tamamen ticari açıdan yaklaşıyor. Çok güzel bir kapak tasarımı yapıyor, kitaba çok güzel bir isim buluyor, ama maalesef içi tam tersi olabiliyor. Çok kötü çevrilmiş ya da alel acele masa başında çalakalem yazılmış kitaplarla karşılaşıyoruz. Ya da çocuk kitabı olmasına rağmen, çocuklara çok uzak bir dilin kullanıldığına da şahit oluyoruz.

Bir başka önemli nokta da şudur: Çocuklara dönük yayınlamış bazı kitapların zararlı mesajlar taşıdığını ve çocuklarımıza zararlı davranışlar aşılamaya çalıştıklarını görüyoruz. Böylesi kitapların aynen yanlış mesajlar taşıyan bir televizyon dizisi gibi çocuklarımıza yanlış düşünme ve davranış alışkanlıkları kazandırması mümkündür. Bilgi kirliliği maalesef kitap alanında söz konusudur. Bu alanda da bir “kitap kirliliği”nden bahsetmek mümkündür. İşte bu yayınlar içinden nitelikli ve faydalı kitapları seçebilmek ayrı bir çalışmayı gerekli kılmaktadır.

Son olarak şu noktayı vurgulamak istiyoruz. Bir kitabın tanıtımı uzun bir zaman almaktadır. Önce binlerce kitap içinden tanıtımı yapılacak kitaplar seçilmekte ve sonra bunlar yazar arkadaşlarımıza verilmektedir. Sonra yazar arkadaşımız bu kitabı yukarıda verdiğimiz üç kriteri gözeterek okumaktadır. Sonrasında ise bu kitabı size “en iyi” şekilde tanıtacak bir özetleme yapmaktadır. Dolayısıyla “doğru kitabı” seçip sizlere sunabilmek uzun ve zahmetli bir uğraşıyı gerekli kılmaktadır. Ama biz bu uğraşıya değeceğini düşünüyoruz. . Açıkçası bir kitabı alırken anne-babalarımızın ve eğitimcilerimizin ayaküstü karar vermemesini istiyoruz. Bütün amacımız anne-baba ve eğitimcilerimizi seçkin kitaplarla buluşturabilmek ve kitap alanındaki yenilik ve gelişmelerden onları zamanında haberdar edebilmektedir. Çocuğuma hangi kitabı alayım? dediğinde bakabilecekleri güvenilir bir kaynak oluşturmak istiyoruz.

Zamanla bütün kitapları konularına, çeşitli özelliklerine ve yaş gruplarına göre de sınıflandıracağımızı belirtmek istiyoruz.

Proje kapsamında incelemesi yapılan kitaplara Temiz Kitaplar menüsünden erişilebileceği gibi, projeye destek olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap tanıtımları için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir